קידום אתרים בישראל – הזירה התחרותית

תחום קידום האתרים בישראל עדיין נמצא בחיתוליו. עסקים רבים כבר הפנימו וטועמים את טעמו של מיקום בעמוד הראשון בגוגל אך רבים יותר עדיין לא מבינים את החשיבות והצורך שבמיקום אתרם בעמוד הראשון בגוגל. המודעות הולכת וגוברת והשוק הולך ומתקדם בצעדים בטוחים לעבר רמת תחרות הולכת וגוברת בין חברות שלא יהיו מוכנות לוותר על נתחי הרווחים שהן מכניסות באמצעות גוגל ואשר יהיו מוכנות ללכת רחוק על מנת לנצח בזירה:

הזירה התחרותית בארה”ב כמשל

הזירה המפותחת ביותר באינטרנט בכלל ובתחרות בין אתרים על מיקום בעמוד הראשון בגוגל היום נמצאת בארה”ב שם צרכנים קונים באינטרנט בהמוניהם זה שנים ולכל עסק וחברה יש אתר אינטרנט מפותח ומחזור עסקי בלתי מבוטל עד מכריע המגיע כולו מאתר האינטרנט. בארה”ב מתחרים על מיקום בעמוד הראשון בגוגל – בו יש מקום רק לעשרה – עשרות אלפי בתי עסק וחברות ולכן בזירה הזו התחרות על מיקום בעמוד הראשון בגוגל קשה מאד – מיקום בעמודת תוצאות החיפוש הממומנות או בעמודת תוצאות החיפוש האורגני – ובה רק הטובים ביותר מצליחים. בזירה כל כך תחרותית אין מקום לפאשלות ולבינוניות, שם כל יתרון מתורגם להכנסות באופן ישיר וכל כשלון להפסדים.

הרמה התחרותית הזו כמובן משפיעה על רמת המקצוענות ועל הגישה של חברות כלפי תפעול אתר האינטרנט וניהולו – בכל התחומים. לחברות המתחרות על מיקום בעמוד הראשון בגוגל בארה”ב יש ניהול מקצועי בכל התחומים. לדוגמה, תחום ניהול המכירות באתר יכלול העסקת מקצוענים בכל תתי התחומים – למשל מנהלי מוצר, מעצבים וקופירייטרים ובכמות התואמת את כמות המוצרים והשירותים, את פלחי השוק אליהם הם פונים ואת היקף המכירות.

הזירה התחרותית בישראל 2010

הזירה הישראלית עדיין רחוקה מרמת התחרות (והמקצועיות) שבארה”ב אך מתפתחת במהירות ובצעדים גדולים לכיוון זהה – תחרות על 10 מקומות בגוגל שהולכת ונהיית צפופה וקשה מיום ליום. התחרות אמנם כבר היום קיימת ובתחומים תחרותיים מאד כגון הלוואות ועריכת דין העלות לקליק בקידום הממומן כבר יכולה לנוע בין 10 ל- 15 ש”ח לכל קליק אבל זה רק מעיד על העתיד לבוא – בכל תחומי המסחר והשירותים. יותר ויותר מפרסמים מכירים בתמורה הגבוהה המגיעה מהאתר ומיקומו בגוגל ומשקיעים תקציבים שהולכים וגדלים. מפרסמים שטעמו את התמורה שהמיקום בגוגל הביאה להם – ממשיכים לפרסם, מגדילים את תקציב הפרסום ואת אחיזתם בעמוד הראשון בגוגל.

חברות גדולות שטועמות את טעמו של מסע פרסום בגוגל רואות שהתמורה מפרסום בגוגל יחסית לפרסום במדיות המסורתיות (טלביזיה, עתונות ורדיו) היא הגבוהה ביותר – חשיפות המודעה מתבצעות אל מול קהל רלוונטי ועולות כמחצית. להבדיל מפרסום ב-ynet לדוגמה, שם יקבל המפרסם כמות חשיפות אדירה אבל ללא שום קשר למידת העניין של הגולש, בפרסום בגוגל רק גולשים שמתעניינים במוצר או בתחום יצפו במודעות וב-50% מהמחיר. זה הבדל עצום שההכרה בו הולכת וגדלה אף היא וגורמת לכך שמעגל החברות והעסקים המכירים בהכרח ומקדמים את אתרם בגוגל הולך וגדל מיום ליום, התחרות נעשית צפופה יותר ויותר ולהערכתי זה רק ילך ויתגבר.

ככל שהתחרות על המיקום בעמוד הראשון בגוגל תגבר כך גם יגבר הצורך בקרב החברות המתחרות בזירה להעסיק מקצוענים בכל התחומים הקשורים לאתר האינטרנט של החברה ולמיקומו בגוגל. לא יהיה מקום לבינוניות ולחוסר מקצוענות וכל יתרון של אתר החברה על האתרים המתחרים יביא למיקום גבוה יותר בגוגל, להצלחה ולהכנסות.

4 Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *