התנהגות הגולשים בחיפוש בגוגל

מחקרים בדקו כיצד העין האנושית סורקת את עמוד האינטרנט ומה היא רואה בשניות הראשונות מיד לאחר כניסת הגולש אל האתר. כל המחקרים מראים שהעין סורקת את העמוד בצורת האות האנגלית F – עמודה ושתי שורות – שורה עליונה ארוכה ושורה תחתונה קצרה:

 • עיני הגולש יסרקו בדרך כלל את העמוד בשניות הראשונות לביקור בצורת F
 • כיוון הסריקה הוא בהתאם לכיוון שפת הגולש – עיני גולשים דוברי עברית יסרקו את האתר בצורת F אבל הפוכה – כאשר היא פונה שמאלה
 • מבנה העמוד משפיע על תבנית הסריקה ולכן צורת ה-F יכולה להשתנות בהתאם לאיזורי התוכן בעמוד

סריקת עמוד תוצאות החיפוש בגוגל

כאשר מסתכלים על תבנית סריקת העין בעמוד תוצאות חיפוש בגוגל, האזורים החמים ביותר נמצאים בתוצאות החיפוש האורגניות – בחלקו העליון של מרכז העמוד. עמודת המודעות הממומנות שבצד העמוד גם היא נסרקת אך בגלל היותה בצד העמוד ומכיוון שרוחבה צר – בדרך כלל זוכה יחסית למעט תשומת לב מהגולשים.

גולשים שונים, הרגלים שונים

יחד עם זאת, למליוני גולשים יש הרגלי גלישה שונים, רמות ידע שונות וצרכי חיפוש שונים, בין היתר:

 • ישנם גולשים המביטים קודם באזור השורה העליונה בעמוד, ישנם כאלו המסתכלים ראשית בעמודה הימנית (או השמאלית – במקרה של דוברי שפות הנכתבות משמאל לימין) וישנם גולשים רבים המביטים ראשית בגוף העמוד – במרכז העמוד. יש גם גולשים המביטים ראשית בעמודה השמאלית שבעמוד – למשל דוברי השפה הרוסית המורגלים בקריאה משמאל לימין.
 • יש גולשים רבים שאינם מבינים את המשמעות ‘קישורים ממומנים’ ולא מבחינים בין עמודת הקישורים הממומנים והעמודה הרחבה והמרכזית של התוצאות האורגניות – מבחינתם כל קישור המופיע בגוגל הוא תוצאה של החיפוש שביצעו ונתון להקלקה כרלוונטי ביותר עבורם.
 • גולשים המחפשים דבר מה מאד ספציפי יסרקו יותר תוצאות חיפוש בעמוד ואף בעמודי החיפוש השני והשלישי.

כך ניתן להרכיב פרופיל של סוגי גולשים שונים ולהעריך מה הם האיזורים החמים בעמוד תוצאות החיפוש בגוגל אליהם תתמקד תשומת ליבם. קחו למשל דוברי רוסית בישראל שמחפשים בגוגל בעברית ואינם מבינים את פשר המילים ‘תוצאות ממומנות’ – חלקם או רובם יקליקו על עמודת התוצאות השמאלית – תוצאות החיפוש הממומנות.

התנהגות סריקה קבועה

בדרך כלל לכל גולש התנהגות קבועה – דפוסי סריקת עמוד תוצאות החיפוש בגוגל של כל אחד מאיתנו הם קבועים. במקרים רבים גולש שהגיע אל האתר דרך תוצאות החיפוש הממומנות – פרסום בגוגל – וירצה לחזור אל האתר מאוחר יותר – יחפש בפעם הבאה את אותו ביטוי המפתח ואת תוצאת החיפוש הממומנת שראה בפעם שעברה בגוגל.

מכיוון שהתנהגות הגולשים בעמוד תוצאות החיפוש בגוגל היא מגוונת וייחודית לכל גולש ומכיוון שהתנהגות זו היא קבועה, המבקרים המגיעים אל אתר האינטרנט מהפרסום בגוגל והמבקרים המגיעים מחיפוש אורגני בגוגל בדרך כלל אינם אותם מבקרים.

אילו מבקרים הייתם אתם רוצים שיגיעו אל אתרכם?

2 Comments

 • איתי

  מאמר מעניין מאוד,
  נותן הרבה נק’ מחשבה בכל מה שקשור להתאמת אופי הפרסום להרגלי הסריקה של קהל היעד שלך..

  בעצם כמעט כל מי ששפת האם שלו היא אנגלית/רוסית/ערבית ומחפש בגוגל
  בעברית, אופי הסריקה שלו יהיה הפוך מאופי הסריקה של דוברי השפה העברית כשפת אם – כלומר יש מאות אלפים של ישראלים, שיש להתייחס אליהם בצורה אחרת כאשר הם קהל היעד של הפרסום שלך בגוגל,מעניין מאוד..

  ורק שאלה קטנה – אתה חושב שהאח הגדול שלנו (גוגל) עוקב אחרי התנהגות הסריקה של כל גולש?
  אם כן, איך אני שם את הידיים שלי על המאגר הזה..:)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *